POGRZEB ŚP. TADEUSZA STELMASZYKA
listopad 19, 2019

W sobotę (16.11.2019 r.) na cmentarzu w Nowej Cerkwi pochowany został Tadeusz Stelmaszyk. Długoletniego radnego żegnały między innymi władze samorządowe, przyjaciele z koła pszczelarskiego, myśliwi, rodzina, przyjaciele i mieszkańcy. Zmarłego wspominał między innymi Wójt Gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

„Drogi Tadeuszu – przyjacielu Gminy Chojnice, przyjacielu Ziemi Chojnickiej !

Pogrążona w żałobie rodzino!

Spotykamy się dzisiaj tak licznie, by wspólnie i godnie Ciebie pożegnać i towarzyszyć Ci w Twojej ostatniej drodze. Śmierć każdego człowieka jest wstrząsem. Tym trudniej pogodzić się z odejściem kogoś tak pełnego woli życia, kogoś kto snuł plany na przyszłość.

Pozostawiłeś po sobie nie tylko wspomnienia ale też trwały ślad niestrudzonej pracy zawodowej i społecznej. Nie sposób wymienić wszystkich Twoich dokonań.

Tadeusz urodził się 27 lutego 1947 roku w Strychowie. Od zawsze związany z rolnictwem, znający problemy wsi i rolników. Długie lata pracował w PGR Chojnice, Zakładzie Rolnym w Szlachetnej, a od października 2000 r. prowadził własną działalność gospodarczą – Gorzelnię w Jeziorkach i bezpośrednio współpracował z rolnikami. Niezwykle zaangażowany w sprawy społeczne oraz poprawę jakości życia na wsi.

W latach 1988 – 1990 roku, radny skróconej kadencji Gminnej Rady Narodowej w Chojnicach, a po transformacji ustrojowej od 1990 r. przez 24 był Radnym Rady Gminy w Chojnicach, a w latach 2006 do 2010   pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Gminy w Chojnicach.

Szybko został doceniony jako sprawny i skuteczny samorządowiec dbający o rozwój naszej gminy, a przede wszystkim jako życzliwy i pełen pogody ducha człowiek, dbający o dobro mieszkańców społeczności gminy. Pokochałeś Gminę i Ziemię Chojnicką, toteż największą część swojego życia związałeś z naszą gminą i służyłeś dobru jej mieszkańców, a szczególnie społeczności sołectwa Kruszka, Lotyń i   Nowa Cerkiew. Byłeś niestrudzonym orędownikiem rozwoju tych sołectw.

Stojąc na Twoim grobem dziękujemy Ci za Twój głęboki patriotyzm , pielęgnowanie postaw patriotycznych i tradycji ułańskiej poprzez działalność w Fundacji „Szarża Pod Krojantami”, której byłeś założycielem. Miałeś wiele pasji i zainteresowań. Od lat kochałeś pszczoły, przez wiele lat działałeś w Polskim Związku Pszczelarskim i do końca swoich dni byłeś Prezesem Towarzystwa Pszczelniczego w Chojnicach. Działałeś w Banku Spółdzielczym, wspierałeś ochotnicze straże pożarne i wiele organizacji społecznych.

Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy samorządowej w 2010 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał Tobie Złoty Krzyż Zasługi.

Żyłeś nie tylko dla siebie, zawsze widziałeś drugiego człowieka i jego potrzeby. Niedawno Kolegium Rady Gminy jednogłośnie przegłosowało projekt uchwały Rady Gminy, mający przyznać Tobie zaszczytny tytuł „Zasłużonego Obywatela Gminy”, który w uzgodnieniu z Tobą planowaliśmy Ci wręczyć dokładnie w 30 – tą rocznicę powstania samorządu terytorialnego. Niestety Bóg zdecydował inaczej.

Nasz Drogi Tadeuszu!

Dziś pragniemy Ci za wszystko podziękować i powiedzieć, że będziesz żył w naszej pamięci!

Jako gospodarz Gminy Chojnice wiem, że uczyniłeś bardzo wiele dla           rozwoju naszej „Małej Ojczyzny”. To też w imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Gminy Chojnice składamy Ci hołd i podziękowania za wszystko.

Nie sposób wymienić wszystkich Twoich zasług i osiągnięć. Ostatni rozdział pozostawiłeś niedokończony. Miałeś jeszcze wiele marzeń i planów, które nieubłaganie przerwała śmierć, która przyniosła nam ból i żałobę. Dzisiaj w tym miejscu wspólnie łączymy się w smutku i żałobie z żona Ireną, dziećmi, wnukami i wszystkimi bliskimi.

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci i sercach.

Niech symbolicznym wyrazem podziękowania ze strony samorządu gminy Chojnice, będzie podjęcie Twojej inicjatywy ,wybudowania Domku Pszczelarza w zniszczonym i zrewitalizowanym parku w Lotyniu. Planujemy tę Twoją inicjatywę zrealizować w 2021 roku.

Żegnamy Cię Tadeuszu z wiarą, że za tamtą bramą jest świat lepszy i piękniejszy.   SPOCZYWAJ w BOGU !”

Zdjęcia z pogrzebu dzięki uprzejmości – „Czasu Chojnic”