„OPERETKA POD SILEŃSKĄ STRZECHĄ”
Sierpień 16, 2015

Lubisz muzykę klasyczną, ale nie stać cię na bilet do filharmonii czy opery? Nie masz czasu, żeby jechać na tego typu wydarzenie kulturalne do odległego miasta? Teraz nie stanowi to już żadnego problemu. Każdy mieszkaniec gminy Chojnice może obejrzeć koncert czy posłuchać wybitnych muzyków zupełnie za darmo i to w pobliżu swojego domu.

operetka.

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach właśnie rozpoczyna realizację projektu „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy”. Inicjatywa została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach Programu „Kultura Dostępna”. Do organizatorów konkursu wpłynęło aż 1288 wniosków, z czego zaledwie 169 otrzymało fundusze. Finansowe wsparcie uzyskały przedsięwzięcia, które ułatwią dostęp do kultury wysokiej osobom wykluczonym z życia kulturalnego lub mającym do niego utrudniony dostęp. Projekt „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy” ma na celu umożliwienie miejscowej społeczności zapoznania się z muzyką klasyczną, m. in. z operą, dziełami wybitnych kompozytorów czy operetką. Dzięki programowi mieszkańcy gminy będą mogli się przekonać, że postrzeganie kultury wysokiej jako czegoś nudnego i niedostępnego to krzywdzący stereotyp.  W ramach inicjatywy zostaną zorganizowane warsztaty i audycje edukacyjne. Uczestnicy projektu odwiedzą również operę i będą mieli okazję wybrać się na kilka koncertów. Zaplanowano promocję przedsięwzięcia na dużą skalę wśród mieszkańców naszej gminy. Program nie tylko pomoże lepiej poznać muzykę klasyczną, ale także zintegruje osoby, które wezmą w nim udział.

Pierwszy koncert w ramach projektu pn. „OPERETKA POD SILNIEŃSKĄ STRZECHĄ” odbędzie się 16 sierpnia w Silnie. Rozpoczęcie o godz. 19.00. Na tej plenerowej imprezie wystąpią artyści Opery Nova w Bydgoszczy. Usłyszymy takie utwory jak: „Twoim jest serce me…” z operetki Franciszka Lehara, ,,Krainę uśmiechu” ; arię Adeli ,,Taki pan jak pan..” z operetki Johanna Straussa ,,Zemsta nietoperza”; pieśń Tewiego ,,Gdybym był bogaczem…” z musicalu ,, Skrzypek na dachu”, znane  duety  operetkowe oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Serdecznie zapraszamy- nie tylko miłośników muzyki klasycznej!

Program koncertu w Silnie 16.08.2015r.

1. F. Lehar – aria Twoim jest serce me… z operetki ,, Kraina uśmiechu” D. Pietrzykowski
2. J. Strauss – aria Adeli Taki pan jak pan.. z operetki ,,Zemsta nietoperza” M. Ustyniak
3. K. Zeller – pieśń Adama Lat dwadzieścia miał mój dziad… z operetki ,, Ptasznik z tyrolu”
A. Zaremba
4. C. Bixio pieśń Mamma son tanto felice… D. Pietrzykowski G-dur – g-moll
5. J. Brabec – piosenka z repertuaru Heleny Vondrackovej Malowany dzbanku M. Ustyniak
6. E.Kalman – pieśń  Boniego Dosyć basta nigdy więcej z operetki ,,Księżniczka czardasza”
A. Zaremba
7. E. Kalman – duet Jakże mam Ci wytłumaczyć z operetki ,,Księżniczka czardasza”
M. Ustyniak, D.Pietrzykowski
8. J. Petersburski – piosenka Ja się boję sama spać M. Ustyniak
9. J. Bock – pieśń Tewiego Gdybym był bogaczem z musicalu ,, Skrzypek na dachu” A. Zaremba
10. J.Strauss – Kuplety Barinkaya Wielka sława to żart z operetki ,,Baron cygański”
D. Pietrzykowski
11. N. Dostal – duet Bo w Barcelonie z operetki ,,Clivia” M. Ustyniak, A. Zaremba
12. A. Lara – Granada D. Pietrzykowski, A. Zaremba
13. A. L. Webber – Amigos para siempre wszyscy wykonawcy
14. F. Lehar – usta milczą dusza śpiewa z operetki ,,Wesoła wdówka” wszyscy wykonawcy – BIS