W Krojantach uczczono rocznicę wybuchu II wojny światowej
Wrzesień 2, 2020

1 września (wtorek) o godz. 12 przed pomnikiem żołnierzy z 18 Pułku Ułanów Pomorskich oddano hołd poległym w tym miejscu w 1939 r.

Ze względu na pandemię Covid-19 uroczystości w tym roku zostały ograniczone do minimum. Nie było więc ani mszy św., ani rekonstrukcji wydarzeń historycznych. O tych specjalnych okolicznościach mówił wójt Zbigniew Szczepański, a Kazimiera Szark, opiekunka Izby Pamięci w szkole w Nowej Cerkwi przypomniała bolesny czas wojny i cierpienia, jakie stały się udziałem Polaków. Podkreśliła bohaterstwo ułanów, którzy walczyli do końca i dla których wolność ojczyzny była wartością najwyższą.

Delegacje gminy Chojnice, Fundacji Szarża pod Krojantami, Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi, rodziny kpt. Janusza Pasturczaka, grup rekonstrukcyjnych, sołectwa Krojanty i PSL złożyły kwiaty pod pomnikiem. Józef Galiński, prezes klubu Rodło Berlin Brandenburg także uczcił ułanów wiązanką kwiatów. Głos zabrał towarzyszący mu Volker Schmih z Niemiec. Wyraził szacunek dla tych, którzy pielęgnują miejsca pamięci i oddają hołd poległym.

W Izbie Pamięci w szkole w Nowej Cerkwi Kazimiera Szark odebrała okolicznościowy medal od stowarzyszenia Klub Kawaleryjski im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich z Mirowa kultywującego tradycje tej formacji i opowiedziała o zgromadzonych tam zbiorach. Była okazja do rozmowy i poczęstunek.

Fot. Piotr Eichler